Lekcja języka angielskiego i rosyjskiego inaczej czyli poznajemy Wilno od podszewki

Uczniowie 6-7 klas naszego gimnazjum wybrali się do Wilna, by w ramach 700 lat jubileuszu stolicy zgłębić wiedzę o zasłużonych znanych ludziach, którzy swoją pracą, zaangażowaniem, wykształceniem wnieśli swój wkład w rozwój miasta.
Muzeum starej sodyby w Markucziai właśnie przybliżyło uczniom historyczny czas przełomu XIX – XX wieków. Wraz ze wspaniałą panią przewodnik mijaliśmy pełne ciekawych opowieści pokoje, słuchaliśmy starych nagrań, szukaliśmy ukrytych skarbów w starodawnych skrytkach umiejscowionych w piecach. Było naprawdę ciekawie!
Druga część wycieczki zmusiła niejako uczniów do komunikowania się przeważnie w języku angielskim, gdyż od Placu Ratuszowego zaczęliśmy zwiedzać starówkę Wilna w języku angielskim. Drużyny uczniowskie miały za zadanie jak najszybciej odpowiedzieć na różne pytania dotyczące postaci historycznych i za prawidłową odpowiedź otrzymywały kopię dawnej monety Wilna. Uczniowie z dużym zaangażowaniem błądzili uliczkami starego miasta szukając, badając, tworząc…. A podsumowaniem zintegrowanej lekcji był sprawdzian z wycieczki, który większość uczniów zaliczyła na 9-10!
Taka forma nietradycyjnej lekcji wnosi sporo w propagowanie wiedzy, z pewnością bardziej motywuje do nauki języków obcych i jest wspaniałą okazją do zgłębiania wiedzy inaczej, w nietypowy sposób.
Wioletta Leonowicz
Nauczyciel metodyk języka angielskiego