Międzywojenna historia Litwy w datach ujęta

Kowno, to miejsce, w którym duch Mickiewicza wybuchnął po raz pierwszy wulkanem własnej mocy twórczej – napisał Juliusz Kleiner w biografii wieszcza. Żeby się o tym przekonać uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na wycieczkę do dawnej stolicy Litwy. W zimowej, świątecznej już aurze, Kowno odkryło uroki zabytkowych kamieniczek, ale też udowodniło, że jest ważnym miastem historycznym. Tu przecinają się drogi sygnatariuszy, prezydentów, artystów i ludzi twórczych.
Uczniowie nie tylko poznawali dzieje miasta, ale też zwiedzili muzea i aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych. W muzeum K. M. Czurlionisa malowali własne obrazy zainspirowane twórczością słynnego malarza i kompozytora. Wgłębiając się w znaczenie litewskich symboli układali krzyże charakterystyczne dla folkloru sakralnego Litwy. W prezydenturze, uczniowie klas gimnazjalnych naocznie przekonali się o tym, czego uczą się na lekcjach z historii. Był to czas na refleksje, dyskusję, wymianę poglądów. Zwłaszcza, że można było zobaczyć najważniejsze odznaczenia państwowe nadawane od początku państwowości, za szczególne zasługi wobec Litwy. Przy odznaczeniu „Order Witolda Wielkiego” na chwilę zatrzymały się uczennice z Ukrainy, które ze wzruszeniem oglądały właśnie tę znaczącą nagrodę, przyznaną ostatnio prezydentowi ich kraju.
Warto zaznaczyć, że jednym z celów wyjazdu do Kowna było zintegrowanie przedmiotowe historii i matematyki. To dopiero było wyzwanie, by szybko obliczyć daty lub wynaleźć spośród wszystkich kształtów budynków najważniejsze figury geometryczne – młodsi uczniowie chętnie włączyli się w zabawę i niczym wytrawni detektywi tropili ślady i rozwiązywali zadania.
Zwieńczeniem wysiłku intelektualnego i fizycznego była nagroda w postaci wybornej czekolady. W fabryce wyrobów czekoladowych czas upłynął niezwykle słodko. Samodzielnie przygotowane czekoladki zabrano ze sobą do domu, będą miłym wspomnieniem treściwej i udanej wycieczki.
Waleria Adomaitis