Uczniów z Mejszagoły i Trzebieży połączyła sztuka kulinarna

W dniach 29 kwietnia-5 maja uczniowie z Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole wzięli udział w kulinarnym projekcie „Colours of taste” w ramach programu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

Wniosek o dofinansowanie projektu złożyli nasi partnerzy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży, natomiast miejscem realizacji projektu był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie.

Celem projektu było nauczenie się przygotowywania potraw kuchni polskiej i litewskiej. Młodzież z Polski pokazała naszym uczniom jak się robi tradycyjne polskie pierogi z kapustą i grzybami. Zaś my nauczyliśmy naszych polskich przyjaciół przyrządzania kołdunów i oczywiście cepelinów – tradycyjnego dania kuchni litewskiej.

Młodzież świetnie się spisała i wszystkie wykonane przez nią potrawy były udane i bardzo pyszne. Zostały też nagrane tzw. tutoriale (praktyczne poradniki) o przyrządzaniu dań.

Oprócz zajęć w kuchni mieliśmy też czas na sport. Na boisku szkolnym rozegraliśmy mecze siatkówki i piłki nożnej. Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Piotr Popielarczyk zorganizował również zawody w strzelaniu z karabinu i pistoletu.

Swarożyn znajduje się w odległości 40 km od Gdańska i 30 km od Malborka, więc nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić te dwa miasta. W Gdańsku odbyła się gra terenowa, a jednym z zadań było zapytanie u przechodniów, co wiedzą o Litwie. Wszyscy byli też zachwyceni zamkiem w Malborku. Zwiedziliśmy także Grodzisko Owidz.

Projekt się udał, ponieważ oprócz poznania tajników przyrządzania dań, wiele niesamowitych emocji dostarczyło obcowanie z naszymi polskimi przyjaciółmi, poznanie wspaniałych ludzi, więc z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Za realizację projektu dziękujemy koordynatorce projektu Karinie Wierzbickiej, dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży Marcinowi Głuszykowi, za opiekę podczas pobytu – dyrektorowi Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie Piotrowi Popielarczykowi, za warsztaty kulinarne – Marcie Gulkowskiej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu.

1J

Wiaczesław Werbowik

Więcej zdjęć: http://l24.lt/pl/napisali-do-nas/item/300268-uczniow-z-mejszagoly-i-trzebiezy-polaczyla-sztuka-kulinarna