Śladami romantyków wileńskich

15 grudnia uczniowie klasy 6 wraz z wychowawczynią pracowali poza murami gimnazjum. Były to dwie nietradycyjne lekcje literatury polskiej zamykające cykl lekcji i imprez poświęconych Rokowi Romantyzmu Polskiego. Na początku odbyła się wycieczka. Przy Ostrej Bramie przed cudownym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej po krótkiej modlitwie uczniowie wysłuchali informację o tablicy upamiętniającej pobyt św. Jana Pawła II w Wilnie w 1993 roku i od śladów św. Jana Pawła II rozpoczął się przemarsz do klasztoru Bazylianów, gdzie był uwięziony poeta Adam Mickiewicz wraz z przyjaciółmi z Towarzystwa Filomatów i Filaretów. Śladami Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego dotarliśmy do drukarni Józefa Zawadzkiego, gdzie w 1822 roku był wydrukowany tomik ,,Poezji” Adama Mickiewicza i w ten sposób zapoczątkował poeta powstanie nowej epoki poetyckiej – romantyzmu, a Wilno stało się kolebką polskiego romantyzmu. Przy okazji uczniowie poznali budynek, w którym mieści się Ambasada Republiki Polskiej, a niedaleko wzniesiony ostatnio nowy pomnik Adama Mickiewicza. Omijając mury Uniwersytetu Wileńskiego, przybyliśmy do Muzeum Adama Mickiewicza, gdzie mieliśmy kolejne zajęcia muzealne podsumowujące zdobytą wiedzę szkolną.