Erasmus+: Spotkanie z naukowcami

W ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ „Praca to sukces, czas to pieniądz, czyli powrót do korzeni” („Work is success, time is money; return to the roots”), w jakim nasze gimnazjum uczestniczy razem z 5 szkołami z 4 krajów (Polska, Litwa, Rumunia, Francja) w miniony piątek, 3 lutego, grupa uczniów z klas 7-11 miała spotkanie z naukowcami z Uniwersytetu Technicznego im.Giedymina w Wilnie.
Odbyliśmy 2 bardzo ciekawe rozmowy z:

• Renatą Miknevičiūtė, astrofizyk z Centrum fizyki i technologii
  • Eldarem Šabanovič, naukowcem prowadzącym badania w dziedzinie elektryczności i elektroniki inżynieryjnej, pracującym nad nowinkami w rozwoju sztucznej inteligencji
    Są to młodzi naukowcy z wieloma tytułami naukowymi, zafascynowani tym, co robią, pełni entuzjazmu, bezgranicznie pogrążeni w świat technologii. W trakcie rozmów i odpowiadania na pytania, które zakłada projekt Erasmus+ prelegenci ciągle powtarzali uczniom, by nie bać się uczyć, by chłonąć wiedzę wszelkimi sposobami, by być kreatywnymi i otwartymi na nowości.
    Nasze spotkanie z tak znanymi naukowcami nie było jedynie braniem wywiadu, to była też swoista lekcja przygotowania zawodowego. Uczniowie zostali zapoznani z trybem i zasadami wstępowania na Uniwersytet Techniczny im. Giedymina, widzieli przestronne sale wykładowe i nieduże pomieszczenia, w których są prowadzone badania naukowe; miasteczko uniwersyteckie tzw. Sauletekis ma też wiele do zaoferowania dla miłośników sportu czy też kultury. Na pożegnanie uczniowie otrzymali broszurkę o możliwościach studiów na uniwersytecie oraz bardzo nowoczesny „wielofunkcyjny” długopis na pamiątkę.

Wioletta Leonowicz
Waleria Adomaitis