Ścieżki kariery

Wybór drogi życiowej to dla młodzieży jedna z najtrudniejszych decyzji. W którym kierunku się rozwijać, co chcę robić, jakie mam możliwości? Na część tych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas zajęć edukacyjnych w centrum szkoleniowym w Wilnie. Wychowawczynie klas IG. i IIG. (D. Aluk i W. Adomaitis ) zaproponowały uczniom wspólne poszukiwanie rozwiązań i poznanie potrzeb rynku pracy. Trudno być dobrym pracownikiem nie znając podstawowych zasad savoir-vivre’u. Poznawanie potencjalnych zawodów rozpoczęto więc od zasad etykiety. Zachowanie przy stole i kultura osobista to klucz do dobrego pierwszego wrażenia. Po opanowaniu podstawowych umiejętności ogłady, każdy miał szansę poznać tajniki zawodów, na które wzrasta zapotrzebowanie nie tylko w naszym kraju, ale i w wielu innych. Należą do nich: kucharze, kelnerzy, cukiernicy organizatorzy imprez, masażyści. Słowem, każdy w centrum szkoleniowym może znaleźć coś dla siebie. W dodatku naukę można rozpocząć już po 8. albo 9. klasie. Można też wyspecjalizować się w konkretnym zawodzie również po 12 klasie.
Takie zajęcia edukacyjne ucieszyły młodzież, rozwiały wątpliwości i przynajmniej w części ułatwiły podjęcie decyzji dotyczącej przyszłości.